אוסף נחמה ליבוביץ'

‘אוסף נחמה ליבוביץ

לזכר מרים מגדה רייכנר האהובה

אנחנו מתכבדים להקדיש את אוסף הגליונות של נחמה ליבוביץ' בספריא לזכרה של מרים מגדה רייכנער, אם, סבתא וסבתא רבא אהובה של משפחות רובינשטיין, קושיצקי ,ופרטמן מטורונטו, קנדה ומרעננה, ישראל.

גב' רייכנער, שנולדה בברגסאס, צ'כוסלובקיה ב-1920, סיימה בגאון את לימודיה בבית הספר בית יעקב בברטיסלבה. בראש מוסד פורץ דרך זה עמדה חוה לנדסברג, תלמידה מובהקת של שרה שנירר, מייסדת תנועת בית יעקב, אשר חוללה מהפכה בהנגשת לימוד התורה לנשים.

כניצולת אושוויץ, לאחר המלחמה היגרה גב' רייכנער לארצות הברית יחד עם בעלה אוסקר. הם החלו חיים חדשים בניו יורק, שם גידלו את בנותיהם, חני וריני. אבל גב' רייכנער נותרה מסורה לחינוך, למסורות ולמנהגים שהיא קיבלה מהוריה האהובים, מנחם מנדל וחנה צוקער, שנכחדו בשואה. יחד עם זאת, היא היתה אשת העולם הגדול, משכילה וסקרנית. למגדה רייכנער תמיד היתה האישיות המרשימה ביותר, קול דומיננטי ושנינות חדה כתער.

היא חסרה מאוד לכל מכריה ואוהביה.

בחוברת על ספר תהלים, כתבה נחמה ליבוביץ':

"המזמורים הללו נהגו בפיהם של דורות רבים: בחגים ובימי אבל; בעתות צרה כמו גם בעתות שמחה; בחשאי ובציבור; בבתי כנסת, בבתי מדרש, ותחת אש, בבונקרים. ובקריאות אלו נשפכו  המזמורים משפתיהם של הקוראים כאילו הם עצמם חיברו אותם וכאילו מזמורי התהלים נובעים מליבת קיומם. כל דור הביא למילותיהם של המזמורים את התנסויותיו, שמחותיו וצרותיו, בעיותיו ומצוקותיו, אמונתו ואמונו, תקוותיו ואכזבותיו. וכך, כשאנו קוראים את המלים האלו היום, הן אינן רק מילותיו של המשורר שביטא אותם לראשונה לפני 3000 או 2500 שנה – אלא הן רוויות בדמעותיהם של כל הדורות ומהדהדות את כל פחדיהם ותקוותיהם."

(נחמה ליבוביץ': מדריך למורה לספר תהלים, 1971)

הגליונות של נחמה, הרעיונות שהם מביעים, האתגרים שהם מציגים והתובנות שבכוחם לפתוח בפנינו בנוגע לתורה, העניקו השראה לדורות של תלמידים, והודות לתמיכתה של משפחות רובינשטיין, קושיצקי ,ופרטמן אנו מקווים שהיצירות הללו ימשיכו להוות השראה גם לדורות הבאים.


Sefaria Inc