תיקון ליל שבועות

כרזה שבועות.jpg

חג השבועות הוא ה-חג של ספריא, החג שבו חוגגים את לימוד התורה. תיקון ליל שבועות פותח את העיסוק והלימוד בכל שעריה של התורה: הלכה, אגדה, תורה שבעל פה ושבכתב, תנ"ך, מדרש, פרשנות, חסידות ועוד ועוד ועוד- הרי התורה הופכים בה והופכים בה, והכול בה. רוחב יריעה זה עשוי לעתים להקשות - במה מתחילים? איזה ספר לפתוח?

כמובן שיש אינסוף תשובות לשאלה זו, וזה מה שהופך אותה למעניינת כל כך.

לכן, ביקשנו מכמה אנשי רוח וספר להציע עבור משתמשי ספריא מקורות מעניינים ללימוד עבור שבועות. המקורות שנמצאים במאגר ספריא מקושרים בלינק למראה המקום באתר.

אברהם סתיו.jpg

הרב אברהם סתיו

זוהר כרך ב (שמות) פרשת משפטים דף צט עמוד א - ב

בדרשה בפיסקה זו הזוהר מצייר דימוי מפורט ומלא רגש של התורה ולומד התורה כאהוב ואהובה. האהובה מסתירה את עצמה ובכך מעוררת את האהוב להתקרב אליה, וככל שהוא מתקרב היא נגלית אליו יותר.

בדף המקורות כאן נמצאת הדרשה מספר הזוהר ולאחריה תרגום לעברית על פי פירוש הסולם.


מלכה פיוטרקובסקי.jpg

הרבנית מלכה פיוטרקובסקי

הצעותיה של הרבנית פיוטרקובסקי מרתקות ביותר, לצערנו מקורות אלה אינם במאגר האתר (עדיין…):

  • 'עמו אנכי בצרה' - ספרו של הרב פרופ' אליעזר ברקוביץ, בדגש על הפרק 'אמונה'. ספר העוסק במאבק הפנימי והרוחני של יהודים על יהדותם וצלם האנוש שלהם בימי השואה.

  • הספר 'נגישות למקום', הוצאת "משלבים". שו"ת בענייני מוגבלויות מאת הרב שאול ענברי. קישור לבלוג של הרב שאול שאול ענברי.

  • הספר 'מקורות ומסורות', הוצאת "מאגנס" מאת פרופ' דוד הלבני, מבוא למסכת בבא בתרא.

WhatsApp Image 2019-05-15 at 15.45.50.jpeg

ליאור טל שדה

"חיים נחמן ביאליק הוא אחד מאנשי הרוח שכדאי מאוד לדורנו לשוב אל מאמריו והרצאותיו על אף שהוא מוכר לקורא הישראלי בעיקר משירתו. אני מציע בחג השבועות הזה לעיין במאמריו הקלאסיים דוגמת אגדה והלכה, כיסוי וגילוי בלשון, הספר העברי ורבים נוספים. מאחר ואנו בחג מתן תורה, אמליץ לפתוח את המסע דווקא בנאום קצר שנשא ביאליק בפתיחת האוניברסיטה העברית בירושלים ובו הוא מדבר, בין היתר, על מהי תורה".

כאן תוכלו לשמוע את הפודקאסט של ליאור טל שדה "קולות של רוח" בפרק "היהדות של ביאליק".


בני לאו.jpg

הרב ד"ר בני לאו

זוהר חדש, שיר השירים, קנ"ח- קס"ו

דרשה זו של ר' שמעון מתארת באופן נפלא כיצד הנערות מקשטות את הכלה לפני חתונתה. ויכוח הנערות על האופן שבו יש לקשט את הכלה הוא דימוי ללומדי התורה ולמחלוקות ביניהם- כאשר כל אחד בדרכו מוסיף יופי וחן לכלה היא התורה.

בדף המקורות כאן הדרשה המלאה בארמית ולאחריה התרגום לעברית.


תומר פרסיקו.jpg

ד"ר תומר פרסיקו

שמואל ב פרקים יא-יב

סיפור דוד המלך, בת שבע ונתן הנביא. תומר מסביר את בחירתו בעיסוק בפרקים אלו: "נראטיב שבנוי מעשה אמן כסיפור בלשי מרתק, נפילתו האנושית כל כך של אדם גדול ברשת של תשוקות קטנות, והעמידה האמיצה של נביא ה' הדובר אמת אל מול הכוח ומוכיח את דוד המלך על חטאו הנורא. כל כך הרבה מהמסורת המוסרית היהודית מגולם בסיפור הקצר הזה."


הרב יובל שרלו.jpg

הרב יובל שרלו

תלמוד בבלי, מנחות, כט עמוד ב'

מדרש ידוע, לפי דבריו של הרב שרלו "קלאסיקה", שפותח במילים: "בשעה שעלה משה למרום מצאו להקב"ה שיושב וקושר כתרים לאותיות". המדרש מתאר כיצד הקב"ה מעכב את נתינת התורה בגלל הכתרים שהוא מוסיף לכל אותיות התורה- וכל זאת בשביל ר' עקיבא שעתיד לדרוש כל קוץ וקוץ שבתורה. המדרש מעלה שאלות העולות מהפער שבין מסורת וחידוש וכן מעלה שאלות הנוגעות בדרכיו של הקב"ה בהנהגת עולמו. בספריא תוכלו למצוא פירושים ישנים וחדשים כמו גם דפי מקורות רבים על מדרש מרתק זה.


ולקראת חתימה, שני מקורות מובהקים לחג השבועות בספריא:

רות המואביה.png

האתר של ספריא פתוח וזמין עבור כל אחד כדי לצלול לאינסוף אפשרויות הלימוד של ארון הספרים היהודי. חפשו מקורות, נושאים, כותרים ודפי מקורות שנוצרו על ידי משתמשי ספריא בכל העולם.

בונה דפי המקורות שבאתר זמין לשימושכם- תוכלו ליצור דפי מקורות שונים לקראת לימוד ליל שבועות או לאגוד בדף אחד משלכם את המקורות שמעניינים אתכם (מתוך המאגר ואף להוסיף ולגוון אותו במקורות נוספים).

ולסיום השיר "אורייתא" של אביתר בנאי וכאן מקור המילים מספר הזוהר ג', קס"ו.

כַּמָה יָמִין וּנְחָלִין וּמְקוֹרִין וּמַבּוּעִין מִתְפַּשְּׁטֵי מִנָךְ לְכָל סִטְרִין. מִנָךְ כֹּלָּא.

כמה ימים ונחלים ומקורות ומבועים מתפשטים ממך לכל הצדדים. ממך הכל.

חג שבועות שמח לכל בית ישראל,

חדוה יחיאלי

רכזת חינוך ספריא ישראל

Sefaria Inc