בלוג מרץ

חג האביב

עוד לפני שחושבים על פסח ויציאת מצרים, על מצות ומרורים, מגיע האביב בעוצמה ובמשב רוח רענן. בואו מתבשר בפריחה הנהדרת של סוף החורף שמחליפה צבעים כל שבועיים-שלושה והוא מורגש בימים שהולכים ומתחממים וקוראים להתעורר ולהתחדש.

בספריא - תמיד אביב! תמיד יש תנועה והתחדשות. מה חדש לאחרונה?

תרשימים גרפיים

למי שעוד לא מכיר- בספריא יש כלי מעניין שמראה ויזואלית את הקשרים בין ספרי התנ"ך ואיזכורם בתלמוד הבבלי. כעת תוכלו לראות תרשימים נוספים לחיבורים הקיימים בין הבבלי למשנה תורה לרמב"ם, בבלי ושולחן ערוך, תנ"ך ומדרש רבה ועוד…

מקורות חדשים במאגר

כאן תוכלו להתעדכן תמיד בעדכונים האחרונים ובמקורות שהתווספו למאגר ספריא.


חג החירות ובחירות

חירות היא אחת מאבני היסוד בספריא.

במסכת אבות פרק ו' משנה ב' אומר ר' יהושע בן לוי:

וְהַלֻּחֹת מַעֲשֵׂה אֱלֹהִים הֵמָּה וְהַמִּכְתָּב מִכְתַּב אֱלֹהִים הוּא חָרוּת עַל הַלֻּחֹת, אַל תִּקְרָא חָרוּת אֶלָּא חֵרוּת, שֶׁאֵין לְךָ בֶן חוֹרִין אֶלָּא מִי שֶׁעוֹסֵק בְּתַלְמוּד תּוֹרָה

התורה שניתנה בסיני חרוטה בסלע, חד משמעית וכבדת משקל - מצד אחד, ומצד שני היא גם אותה תורה שיש בה חירות גדולה, אם בשערי הפרשנות של הררים הנתלים בשערה, אם בשחרורה של הנפש הנדבקת ברוח התורה ומשתחררת. כך או כך - תורה וחירות הם שני דברים שהולכים יחדיו, ולכן ספריא כמאגר מקורות יהודי מבינה את המחויבות לפתיחת השערים לכל לומד וגם לכל הרוצה לכתוב ולפרש.

חג החירות והבחירות

יום הבחירות, הוא גם מעין ציון של חירות שבאה לידי ביטוי בחופש בחירה, ובעובדה שאנחנו חלק ממדינה דמוקרטית וחופשית. מאחלים לכולנו בחירות שיובילו לחיים ולטוב למען חיינו וחיי הדורות שיבואו, וכן מפצירים בכל אחד להגדיל בתוכו את ההקשבה והסובלנות, גם כשהוויכוח נוקב.

הַעִידֹתִי בָכֶם הַיּוֹם אֶת־הַשָּׁמַיִם וְאֶת־הָאָרֶץ הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים לְמַעַן תִּחְיֶה אַתָּה וְזַרְעֶךָ׃ (דברים ל, יט).

ליל הסדר

ההגדה של פסח ובמיוחד המגיד הם מקורות מכוננים ולהם פירושים והסברים רבים, וכמעט בכל שנה יוצאת הגדה עם ייחוד משלה. ספריא היא המקום הטבעי ללימוד והעמקה בהגדה - ללמוד עם מגוון של קישורים בקליק.

מה נשתנה עם קישורים.JPG

רבים המעצבים הגדה המותאמת לליל הסדר שלהם, לפורום המשפחתי או לחלוקה בין חברים, כך עושים גם מורים היוצרים ביחד עם תלמידים הגדה כיתתית ועוד.

לפניכם קישור לתבנית ההגדה בדף מקורות, הגדה בנוסח עדות המזרח והגדה בנוסח אשכנז. כל שעליכם לעשות הוא ליצור עותק משלכם ("העתק") ואז תוכלו להוסיף פירושים, תמונות, שירים, משחקים וחידות, וכל דרך ייחודית לקיים את מצוות 'והגדת לבנך'. נשמח מאוד שתשתפו אותנו!

יש לכם הרבה חומרים לקראת הסדר? התלמידים בכיתה כתבו על ההגדה? יש הרבה רעיונות לחידות ומשחקים? או אולי, אתם מחפשים דרך לשתף את כל באי הסדר?על ידי יצירת קבוצה בספריא תוכלו לאגד אנשים וחומרים תחת קורת גג אחת. הקבוצות מספקות מקום בו כל תלמיד / לומד / בן משפחה יכול לחלוק את דף המקורות שלו עם הקבוצה (כיתה / משפחה / צוות וכו'). את כל חומרי הקבוצה עצמה ניתן לשתף על ידי שליחת קישור לדף הקבוצה (לשלוח להורים את הדברים שכתבו התלמידים בכיתה, לשלוח למשפחה המורחבת את רעיונות החג וכן הלאה).

אביב בגליל שי לביא.jpeg

בברכת התחדשות אביבית ובחירות טובות,

חדוה יחיאלי, רכזת חינוך ספריא ישראל

וכל צוות ספריא

Sefaria Inc