בלוג פברואר

הפעם נקדיש  את הניוזלטר החודשי כדי לספר על חלום, מורה מיוחד ועל הכיתה שהלכה בעקבותיו.

איציק רבי הוא מורה ומדריך ארצי לתושב"ע ומשפט עברי בחינוך הממלכתי, וכן מורה ומנחה מורים להוראת תרבות יהודית ישראלית בהכשרת מורים בתכנית בארי של מכון שלום הרטמן. אדם מאמין גדול בחינוך, מורה בכל נימי נפשו.

לקראת שנת הלימודים תשע"ט, בבואו לתכנן את השיעור הסמסטריאלי של "תרבות יהודית ישראלית" בכיתה ט' בבית הספר האזורי ע"ש י.ח. ברנר, איציק חיפש דרך חדשה ללימוד. הוא חיפש דרך שבה תלמידים ישאלו, יחקרו וילמדו ממקום שלבם חפץ. במהלך השיעור התלמידים יכירו מקורות יהודים מסוימים, אך גם יגיעו למקורות שימצאו בעצמם; יעברו תהליך שיצליח לשבור את המבנה של שינון ספר לימוד ויוביל לדיון וללמידה שיתופית. איציק חלם על חברותות ועל חבורות לימוד - בעצם, הוא חלם על בית מדרש.

כמשתמש ספריא ותיק, היה אך טבעי עבור איציק ליישם את הרעיון שלו באמצעות ספריא. ובאמת, לאחר כשלושה שיעורי פתיחה והיכרות, איציק הכיר לתלמידיו את האתר - התלמידים נרשמו ויצרו קבוצה לכיתה, שקיבלה את השם "כיתת ואהבת לרעך כמוך". משם והלאה הכיתה נפגשה בכיתת המחשבים, כאשר הפתיחה והסיום של כל שיעור הם במעגל של מליאה משותפת, וביניהם העבודה נעשית בזוגות (חברותות) במחשבים.

לא נפרט כאן את כל מהלך השיעורים ואת פרטי התהליך כולו (בהחלט מוזמנים ליצור קשר כדי ללמוד על כך עוד!), אך בקיצור נמרץ: במעגלים הולכים ומתרחבים התלמידים הסתגלו ללמידה שהם האחראים ללימוד בה, למדו ושכללו את היכולת לחפש מקור, לקרוא אותו ולהגיב אליו, למדו כיצד לפתח דיון וכיצד לשתף, הם למדו מהו מדרש וכיצד הוא כלי עבורם כלומדים. בשיעורים אלה, התלמידים חוו את המורה כמתווך, מנחה, מאתגר ואף מקשה, דמות שמצמיחה מהם את היכולת ליצור, לשאול ולהגיע לתשובות בעצמם.

כל אלה - החוויה האקטיבית של תלמיד לומד, וההנחיה הערנית של המורה - התאפשרו באמצעות השימוש בעריכת דפי מקורות בספריא, שהם דינמיים ומאפשרים מגוון של מקורות, יחד עם אפשרויות שיתוף ועריכה שהמורה נעזר בהן.

התהליך הגיע לשיאו במטלת הסיכום של השיעור: התלמידים יצרו ספר פתוח ושיתופי שנקרא "חידושי תורה". זוגות התלמידים בחרו נושא שמעסיק אותם, לדוגמא: מהי הדרך ללמוד, חירות, כיבוד הורים, שוויון, רכוש והון, מיהו חבר אמת ועוד ועוד. על נושא זה הרחיבו בדף מקורות של ספריא, יצרו מהלך בין המקורות וכתבו עליהם את דעותיהם ואת הקשר בין המקורות. כך נוצרה בספריא קבוצה שנייה של הכיתה: "קבוצת חידוש תורה" (לחצו על הקישור כדי לראות את הדפים שהתלמידים יצרו!).

התלמידים ערכו מסיבה ששמה "הכנסת ספר חידושי תורה" והתכוננו אליה בהתרגשות. במסיבה הציגו התלמידים  לחבריהם, לצוות המורים ולאורחים נוספים, את דפי הלימוד החדשים (כאן בקישור לסרטון קצר מהמסיבה). ניכר היה כי התלמידים שמחו והתגאו בחוויה הלימודית והמצמיחה שעברו. ואלו המילים של התלמידים במסיבה:

"בכמה חודשים עברנו דרך שנזכור לתמיד. בתחילת השנה באנו לברנר ולא ידענו למה לצפות, ואתה הצגת לנו דרך חדשה לגמרי ללמידה. אתה פתחת בפנינו אופקים חדשים ושינית את ההגדרה של למידה בעינינו. אתה דוגל בערכים ולא בציונים, וגם כשהיה קשה אתה לא ויתרת והחזרת אותנו לדרך, בניגוד ללמידה הרגילה והמשעממת, אלא רק התעקשת עלינו יותר. אתה רואה כל תלמיד בפני עצמו ולא מסתכל עלינו כיחידה אחת, כיתה אחת. אתה נותן יחס אישי והשקעה בלי סוף. אנחנו התחלנו את השיעורים איתך במשתלה ומסיימים אותם בט"ו בשבט. העמקנו שורשים, פיתחנו את הבסיס שלנו ואנחנו מוכנים יותר לחיים הבוגרים שלנו עכשיו, בעזרתך. תודה שהיית עקשן, תודה שפתחת בפנינו דרך חדשה, תודה שהראית לנו מה חשוב ומה לא. תודה לך איציק".

ולסיכום, מבט על הפרויקט במספרים (במשך סמסטר א' , תשע"ט)

1 רעיון קטן על שינוי גדול

1 מורה

1 כיתה ( כיתת ואהבת - ט'4 ביה"ס תיכון י.ח ברנר)

31 תלמידים

43  שיעורים

65 שעות למידה

2 קבוצות עבודה בספריא

15 חברותות

7 חבורות

121 דפי מקורות שהכינו התלמידים

24 דפי מקורות שהכין המורה


מוזמנים ליצור קשר כדי ללמוד על הפרויקט של איציק או כדי לחשוב על פרויקט למידה עם ספריא שמתאים לכם ולתלמידים שלכם. זהו המייל של איציק רבי- לכל המעוניין: rabiitzik@gmail.com - תודה לך איציק!

אם יש לכם דוגמאות (קטנות וגדולות) לשימוש באתר ספריא בכיתה - נשמח מאוד לשמוע ללמוד ולשתף.

"יגעת ומצאת- האמן",

להתראות,

חדוה יחיאלי, רכזת חינוך בספריא

וכל צוות ספריא ישראלקולאז חידושי תורה.png
Sefaria Inc